Nugaros skausmas

Nugaros skausmas yra pasaulinė problema ir tai yra viena iš pagrindinių priežasčių lemiančių žmonių nedarbingumą. Jeigu jums skauda nugarą, jūs nesate vienintelis. 80 proc. žmonių bent vieną kartą gyvenime patiria nugaros skausmą. Moterys nugaros skausmu skundžiasi dažniau nei vyrai. Šiuolaikiniu požiūriu nugaros skausmas apibūdinamas kaip biologinių, psichologinių ir socialinių veiksnių visumą.

„Šiuolaikiniu požiūriu nugaros skausmas apibūdinamas kaip fizinių, psichologinių ir socialinių veiksnių visumą.“ 

Nugaroje esančios struktūros

Nugaros skausmas dažniausiai jaučiamas juosmeninėje stuburo dalyje, kurią sudaro 5 juosmens slanksteliai (L1-L5). Tarpuose tarp slankstelių yra apvalios formos tarpslanksteliniai diskai. Taip pat yra raiščiai, kurie stabilizuoja slankstelius. Sausgyslėmis raumenys tvirtinasi prie stuburo. O stuburo viduje yra nugaros smegenys iš kurių išeina nervinės šaknelės.

Stuburo anatomija
Stuburas

Nugaros skausmo tipai

Nugaros skausmas pagal simptomų atsiradimo laiką gali būti skirstomas į ūmų (<4 sav.), poūmį (4-12 sav.) ir lėtinį (12< sav.). Net ir po 12 mėnesių patyrus ūmų nugaros skausmą 45-75 proc. žmonių skausmas išlieka. Nugaros skausmas dažniausiai jaučiamas juosmeninėje stuburo dalyje nuo apatinių šonkaulių iki sėdmens raukšlės arba kai kuriais atvejais plintantis ir į koją/as. 

Plintantis skausmas į koją.

Nugaros skausmas gali būti skirstomas į nocicepcinį, neuropatinį ar centrinės sensitizacijos sukeltą skausmą.

Nocicepcinis skausmas

Skausmas, kuris atsiranda dėl anatominių struktūrų pažaidos ir kurio metu yra dirginami nociceptoriai.

Neuropatinis skausmas

Kai kuriais atvejais skausmas gali plisti į vieną arba abi kojas. Skausmas plintantis į kojas dažniausiai rodo nervo dirginimą ir toks skausmas apibūdinamas kaip neuropatinis. Tokiu atveju kojos skausmas būna stipresnis nei nugaros skausmas, kojos skausmas didėja kosint ar čiaudint bei atliekant neurodinaminius testus. Kartu su neuropatiniu skausmu gali atsirasti jutimų bei refleksų sutrikimai ar raumenų silpnumas pagal tai, kokios nervinės šaknelės yra dirginamos. Žmonėms, kuriems skauda nugarą ir skausmas plinta į koją yra sunkiau pasveikti lyginant su tais, kurie jaučia tik nugaros skausmą.

Nocicepcinio ir neuropatinio skausmo atvejais yra žinomos tikslios anatominės nugaros skausmo priežastys. Tai sudaro tik apie 15 proc. visų atvejų ir toks skausmas yra specifinis. 85 proc. visų nugaros skausmo atvejų neturi aiškios anatominės priežasties ir toks skausmas vadinamas nespecifiniu.

„85 proc. visų nugaros skausmo atvejų neturi aiškios anatominės priežasties ir toks skausmas vadinamas nespecifiniu.

Centrinės sensitizacijos skausmas

Skausmas kylantis dėl per didelio nervų sistemos aktyvumo. Kitaip tariant, žmogus, kuris turi padidėjusi nervų sistemos jautrumą gali jausti skausmą, kai nėra aiškios anatominės skausmo priežasties. Centrinė nervų sistema turi gebėjimą nuolatos keistis. Skausmui užsitęsus ilgiau, smegenyse esantys centrai, atsakingi už skausmo pojūti yra aktyvesni nei įprastai. Todėl, dažnai net ir nesant aiškiai skausmo priežasčiai žmogus vis tiek jaučia skausmą. Centrinės sensitizacijos metu gali sutrikti normalus atsakas į spaudimo, šviesos, garso, šalčio, šilumos, streso ar kt. dirgiklius.

Nugaros skausmo priežastys

Nugarą gali skaudėti dėl įvairių priežasčių. Daugeliu atveju tiksli skausmo priežastis nėra žinoma. Pateikiame anatominius pakitimus, kurie yra susiję su nugaros skausmu. Tačiau norime atkreipti dėmesį į tai, kad ne visi žmonės turintys šiuos pakitimus jaučia nugaros skausmą. 

Disko išvarža

Viena iš pagrindinių priežasčių radikulopatinio skausmo atsiradimui. Tinkamai gydomos disko išvaržos sugyja! Taip pat yra įdomu tai, kad ne visi žmonės turintys disko išvaržas jaučia nugaros ar radikulopatinį skausmą. Yra atlikti moksliniai tyrimai, kurių metu sveiki žmonės, nejaučiantys nugaros ar radikulopatinio skausmo, yra tiriami magnetinio rezonanso tyrimu. Gauti rezultatai nustebino, nes nemaža dalis tiriamųjų turėjo disko išvaržas, tačiau skausmo nejautė. 

Stuburo kanalo stenozė

Stuburo kanalo ar angos susiaurėjimas dėl degeneracinių pakitimų – fascetinių sąnarių osteoartrito, geltonojo raiščio hipertrofijos ar disko išvaržų. Skausmas dažniausiai pasireiškia vaikštant, taip pat atliekant nugaros tiesimą. Skausmas gali plisti į vieną ar abi kojas. Simptomai dažniausiai palengvėja pailsėjus ar susilenkus.

Nugaros skausmas dėl stuburo kanalo stenozės
Stuburo kanalo stenozė

Spondilolistezė

Slankstelis pasislenka žemiau esančio slankstelio atžvilgiu. Nors ir ne visais atvejais, tačiau spondilolistezės metu gali būti spaudžiamos nervinės šaknelės. Dažniausiai pasireiškia paaugliams, augimo spurto metu. 

Onkologinės ligos

3-5 proc. žmonių sergančiu vėžiu jaučia nugaros skausmą dėl metastazių išplitusių į stuburo slankstelius. Dažniausiai metastazuoja krūties, plaučių, prostatos, skydliaukės ar virškinamo trakto onkologinių susirgimų metu. Taip pat kraujo vėžio atveju vienas iš pagrindinių simptomų yra kaulų skausmas, kuris gali pasireikšti nugaroje.

Slankstelio lūžis

Dažniausiai įvyksta dėl osteoporozės, tačiau tai gana reta patologija. Didesnę riziką patirti slankstelio lūžį turi vyresni nei 65 metų amžiaus žmonės, taip pat vartoję kortikosteroidus ar patyrę stuburo traumas.

Ankilozinis spondilitas

Lėtinė uždegiminė liga, kuri paveikia stuburą ir dubens-kryžmens sąnarius. Ankilozinis spondilitas paveikia 0,3 – 0,8 proc. žmonių. Dažniausiai pasireiškia jauniems, 20-40 metų vyrams. Šios ligos metu jaučiamas nugaros skausmas, rytinis sustingimas, simptomai mažėja atliekant pratimus ir nepraeina poilsio metu. Ankilozinis spondilitas dažnai būna sumaišomas su nespecifiniu nugaros skausmu, nes ligos atsiradimo metu nėra stebimi radiologiniai pakitimai.

Infekcija

Dažniausiai pasireiškia dėl bakterijų – Staphylococcus aureus, S epidermidis, tuberculosis ir brucellosis.  Šios bakterijos gali sukelti slankstelio kūno ir disko uždegimus, osteomielitą, epidūrinis abscesą ar fascetinių sąnarių infekciją. Didžiausią tikimybę išsivystyti šioms ligoms turi žmones sergantys lėtinėmis ligomis, kurių metu nusilpsta imunitetas ir vartojantys leidžiamus vaistus į veną. 

Arklio uodegos sindromas

Šio sindromo metu, dėl disko išvaržos yra spaudžiama arklio uodega. Tai yra nebūtinai tiesioginė nugaros skausmo priežastis, tačiau negydoma arklio uodegos kompresija gali padaryti nepagydomos žalos. Ankstyva diagnozė ir chirurginis gydymas yra veiksmingas. Dažniausiai pasireiškia tarpvietės jutimų ir šlapinimosi sutrikimais. 

Nugaros skausmas sukeltas arklio uodegos užspaudimo
Arklio uodega
Nugaros skausmas kartu su nugaros smegenų kompresija yra pavojingas.
Spaudžiama arklio uodega

Simptomai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį

  1. Sutrikusi šlapinimosi ar tuštinimosi funkcija;
  2. Kojų raumenų silpnumas;
  3. Jeigu nugaros skausmas atsirado po traumos;
  4. Pastovus skausmas;
  5. Skausmas naktį paūmėja;
  6. Nepaaiškinamas svorio kritimas;
  7. Karščiavimas.

Rizikos faktoriai

  1. Prieš tai buvęs nugaros skausmas
  2. Sergantys lėtinėmis ligomis – astma, diabetas ar kt.
  3. Amžius
  4. Lytis
  5. Psichologinė būsena – depresija, nerimas, neigiamas požiūris ir kt.
  6. Netinkama darbo aplinka – nepatogios padėtys darbo metu, sunkių daiktų kilnojimas ir kt.
  7. Nutukimas
  8. Rūkymas
  9. Mažas fizinio aktyvumo lygis

Jeigu norite plačiau pasiskaityti apie nugaros skausmo rizikos faktorius – spausk čia.

Nugaros skausmo gydymas

Nugaros skausmas daugeliu atveju pirmiausiai turėtų būti gydomas naudojant konservatyvius gydymo būdus. Pagrindiniai gydymo būdai turėtų būti pratimai, skausmo valdymo technikos ar psichologinės terapijos būdai kartu derinant su masažu, manualine terapija ar fizioterapija. Taip pat, pasitarus su gydytoju, galima vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo ar raumenis atpalaiduojančius vaistus. Tačiau reikia suprasti, kad vaistai malšina tik skausmą, bet negydo skausmo priežasties dėl kurios atsirado jūsų problema. Ir tik tada, kai konservatyvūs gydymo būdai nepadeda vertėtu svarstyti apie operacinį gydymą.

Rekomendacijos norintiems sveiko stuburo

Norintiems sveiko stuburo rekomenduojame stuburą apkrauti optimaliu krūviu. Nuolatinis fizinis aktyvumas yra siejamas su mažesniu skausmu ir mažesniu ūmių skausmo epizodų pasikartojimų skaičiumi. Kitaip tariant, tinkamai parinktas fizinis aktyvumas yra puikus būdas sumažinti nugaros skausmą. Ypač kartu derinamas su puikia miego kokybę bei streso įveikimo pratimais.

« Literatūros sąrašas »

Dominykas Pakarklis

optimistas, fiziškai aktyvus žmogus, kineziterapeutas

Sek mus socialiniuose tinkluose