Peties skausmas

Technologijos vis giliau įauga į mūsų kraują. Jos tampa didele dalimi mūsų gyvenimo. Daug laiko praleidžiame prie kompiuterio, prie telefono. Tai lemia sėslesnį gyvenimo būdą. Ką tai reiškia mūsų kūnui? Vis daugiau laiko praleidžiame statinėse padėtyse. Būname susikūprinę. Kenkiame sau. Technologijų „pagalba“ nugaros, kaklo ar peties skausmas tampa kasdienybe. Tai iliustruoja faktas, kad daugiau nei 50 proc. žmonių, dirbančių kompiuteriu bent 15 val. per savaitę, patiria kaklo, rankų ar pečių skausmą per pirmus darbo metus!

Maždaug 10-20 proc. žmonių, atėjusių pas kineziterapeutą, skundžiasi peties skausmu. Blogiausia tai, kad tie, kurie nesikreipia pagalbos, gana dažnai nejaučia jokio savaiminio pagerėjimo ir 40 proc. jaučia skausmą po metų! Peties skausmo priežasčių gali būti įvairių – pradedant nuo sąnario ankštumo, sausgyslių plyšimo iki sąauginio kapsulito dar kitaip vadinamu užšalusiu pečiu.

Peties skausmas vargina daugel žmonių
Peties skausmas

„Maždaug 10-20 proc. žmonių, atėjusių pas kineziterapeutą, skundžiasi peties skausmu. Blogiausia tai, kad tie, kurie nesikreipia pagalbos, gana dažnai nejaučia jokio savaiminio pagerėjimo.“ 

Peties sąnario anatomija

Peties sąnarys dalyvauja atliekant daugelį kasdienių darbų. Gaminant maistą, valgant, prausiantis, apsitarnaujant ir dirbant. Galėtume sugalvoti daug daugiau veiklų. Taip pat įdomu tai, kad pečiai gali išlaikyti mūsų kūno svorį ar atlikti greičiausią judesį, nepaisant to, kad tai yra mobiliausias sąnarys, kuris neturi kaulinio stabilumo. O visa tai leidžia padaryti raumenys ir raiščiai, kurie sudaro 2/3 viso sąnario.  

Peties lanką sudaro 5 sąnariai. Trys iš jų tikrieji – peties, petinis raktikaulio, krūtinkaulinis raktikaulio sąnarys ir 2 jungtys – mentės ir šonkaulių lanko bei popetinis sąnarys (angl. subacromial joint). Visi šie sąnariai užtikrina didelę judesių amplitudę. 

Peties lanką sudaro 26 raumenys. Normaliai pečių funkcijai užtikrinti bene svarbiausi raumenys yra sukamosios manžetės raumenys. Vaizde iš priekio galima pamatyti antdyglinį, pomentinį ir didįjį apvalųjį raumenį, nors ir pastarasis neįeina į sukamosios manžetės grupės raumenis.

Peties sąnario anatomija
Vaizdas iš priekio

Vaizde iš nugaros galime pamatyti sukamosios manžetės raumenis – antdyglinį, podyglinį ir mažąjį apvalųjį raumenį. Gana dažnai pasitaiko antdyglinio raumens pažeidimai. Rotatorių manžetės raumenys žasto atitraukimo metu stabilizuoja žastikaulio galvą sąnarinėje duobėje.

Peties sąnario anatomija iš nugaros

Peties skausmo arka

Žmogui, kuriam skauda petį, įvairūs judesiai gali būti skausmingi. Tačiau jeigu reikėtų išskirti vieną judesį, kuris dažniausiai būna skausmingas… Tai būtų žasto atitraukimas (rankos pakėlimas į šoną). Ir šis judesys gali būti naudojamas kaip testas! Žasto atitraukimo metu turėtų vykti žastikaulio galvos riedėjimas į viršų ir slydimas žemyn. Dėl raumenų disbalanso, petinės ataugos anomalijų ar prieš tai buvusios traumos šis mechanizmas gali sutrikti. Žasto atitraukimo metu minkštieji audiniai yra suspaudžiami tarp žastikaulio galvos ir petinės ataugos. Tai gali būti viena iš skausmingo žasto atitraukimo priežasčių. 

Kaip jau minėjau anksčiau, šis judesys gali būti naudojamas kaip testas! Prašau!

Lėtai atlikite žasto atitraukimą laikant delną nukreiptą pirmyn. Jeigu skausmą jaučiate tarp 45/60-120˚, galime įtarti peties sąnario ankštumo problemą, o jeigu tarp 170-180˚ – raktikaulinio peties sąnario problemą. Tarp 120-170˚ žmonės gana dažnai nejaučia skausmo. Svarbu paminėti, kad problemai patvirtinti reikia atlikti išsamesnį ištyrimą.

Peties skausmo arka - tam tikrose judesio vietose jaučiamas peties skausmas
Peties skausmo arka

Peties skausmo priežastys

Peties sąnario ankštumas

Dažniausia peties skausmo priežastimi nurodomas peties sąnario ankštumas, kuris sudaro 36 proc. visų peties skausmo atvejų. Tačiau reikia suprasti, kad tai iš esmės  yra nespecifinė diagnozė, kuri apibūdina įvairų spektrą struktūrinių pakitimų. Dažniausiai ši diagnozė naudojama apibūdinti peties skausmą, kai ranka yra iškelta virš galvos.

Ankštumo metu tarpas tarp žastikaulio galvos ir petinės ataugos sumažėja. Bursa ir sausgyslės esančios tame tarpe yra spaudžiamos ir traumuojamos. Vėliau gali išsivystyti sausgyslių tendinopatija, bursitas ir kt. Negydant šios problemos gali išsivystyti rimtesnių pakitimų – sausgyslių plyšimų, peties sąnario greitesnio susidėvėjimo, o tai gali baigtis peties sąnario pakeitimu.

Žmonės, turintys peties sąnario ankštumą, gana dažnai turi pirmyn atsikišusius pečius, įtemptą užpakalinės kapsulės dalį, peties sąnario funkcinį arba anatominį nestabilumą, mentės diskinezę ar kitus biomechaninius sutrikimus.

Peties skausmas esant ankštumui
Peties sąnario ankštumas

Sukamosios manžetės tendinopatija

Sukamosios manžetės tendinopatija yra raumenų sausgyslių pažeidimas, kuris pasireiškia peties skausmu ir jėgos sumažėjimu, ypač atliekant rankos kėlimą ir žasto išorinę rotaciją. Tendinopatija išsivysto dėl pakartotinių peties judesių, ypač kai rankos yra pakeltos virš galvos.

Sukamosios manžetės raumenų plyšimas

Sukamosios manžetės raumenų plyšimas gali įvykti traumos metu ar išsivystyti palaipsniui. Jeigu kalbame apie plyšimą atsirandantį palaipsniui, pradžioje būna sausgyslių tendinopatoja, o po to atsiranda raumenų plyšimai. Dažniausiai plyšta antdyglinis raumuo (angl. musculus supraspinatus). Tačiau įdomu tai, kad sukamosios manžetės sausgyslių plyšimai nustatomi ir tiems žmonėms, kurie nesiskundžia peties skausmu. Net 16,9 proc. žmonių, kurie turi sukamosios manžetės plyšimų nejaučia peties skausmo! Reikia suprasti, kad palaipsniui atsirandantys plyšimai gali būti normali senėjimo dalis.

Kalcifikuojanti tendinopatija

Kalcifikuojančios tendinopatijos metu formuojasi maži kalcifikatai sukamosios manžetės raumenų sausgyslėse. Kalcifikatai dažniausiai randami pas 30-40 metų žmones, dažniau pas tuos, kurie serga cukriniu diabetu. Kalcifikatai ne visada sukelia skausmą.

Yra daugybė teorijų bandančių įrodyti, kodėl kalcifikatai formuojasi sausgyslėse. Tačiau labiausiai tikėtina, kad dėl uždelsto sausgyslės gyjimo organizmas saugodamasis sukuria kalcifikatus. Paveikslėlyje parodyta raudona rodykle.

Peties skausmas kalcifikuojančio tendinito atveju
Kairėje pusėje kalcifikuojantis tendinitas, dešinėje sveikas petis

Sąnarinės lūpos plyšimai

Sąnarinė lūpa dažniausiai plyšta sportininkams, kurie atlieka daugybę pakartotinių peties judesių, kai ranka yra iškelta virš galvos. Taip pat tiems, kurie patiria traumą – nukrenta ant peties ar ištiestos rankos. Sąnarinė lūpa dažnai plyšta po peties panirimo ar išnirimo. Dažniausiai plyšimai įvyksta 30-35 ir vyresnio amžiaus žmonėms.

Neretai žmonės, kurie turi sąnarinės lūpos plyšimą skundžiasi skausmingu spragsėjimu, traškėjimu peties sąnaryje. Dažnai skausmas jaučiamas iškėlus ranką virš galvos ar gulint ant pažeistos pusės. Taip pat tokie žmonės dažniausiai turi sumažėjusią vidinę žasto rotaciją, peties ir aplink mentę esančių raumenų jėgą ir ištvermę.

Peties sąnario osteoartritas

Dažniausiai pasitaiko kelių, klubų, juosmens, kaklo ir piršto sąnarių osteoartritas, o peties sąnario rečiau. Sveikuose sąnariuose kaulų galus dengia kremzlė, kuri užtikrina sklandų judesį, o osteoartrito metu kremzlės vientisumas yra pažeidžiamas, atsiranda uždegimas ir skausmas, sutrinka judesys. Peties sąnario osteoartritas dažniausiai išsivysto po ūmios traumos ar sausgyslių plyšimų.

Sąauginis kapsulitas

Sąauginis kapsulitas dažnai dar vadinamas užšalusiu pečiu. Šios būklės metu peties judesiai tampa labai skausmingi ir riboti. Gana dažnai ši būklė pagerėja savaime su laiku. Tačiau gali užtrukti net iki kelių metų! Kliniškai sunku atskirti nuo kitų peties sąnario būklių. Kineziterapija sąauginio kapsulito metu padeda greičiau atgauti pilną judesių amplitudę ir sumažinti skausmą.

Dažniausiai pasireiškia moterims, 40-65 metų amžiaus, sergantiems diabetu. Taip pat nustatyta, kad diagnozavus sąauginį kapsulitą  viename petyje,  yra 5-34 proc. tikimybė, kad ši būklė gali išsivystyti ir kitame. Kiti rizikos faktoriai: trauma, ilga imobilizacija, skydliaukės ligos, insultas, miokardo infarktas ir autoimuninės ligos.

Peties skausmas užšalusio peties atveju
Užšalęs petis

Peties skausmas dėl kaklo problemų

Peties skausmas gali kilti dėl kaklo problemų ir todėl gydant peties skausmą būtina atmesti šią galimą peties skausmo priežastį. Skausmą plintantį iš kaklo į petį yra gana sunku atskirti. Jeigu peties skausmas yra dėl kaklo problemų, tokiu atveju tinka manualinė terapija.

Magnetinio rezonanso tyrimas yra tik tyrimas!

Dažnai kreipiantis pagalbos dėl peties skausmo yra paskiriamas magnetinio rezonanso tyrimas. Jūs apsidžiaugėte, kad gavote šį tyrimą! Bet… jeigu aš jums pasakyčiau, kad praktiškai retas, kuris turi „normalias“ peties magnetinio rezonanso išvadas? Jeigu aš jums pasakyčiau, kad magnetinio rezonanso tyrimo išvados daugelį atvejų būna tokios pačios prieš jums pajaučiant skausmą ir dabar, kai jaučiate skausmą. Kaip bebūtų gaila, bet daugelis mūsų kūno dalių patiria struktūrinius pakitimus.

Daugelis struktūrinių pakitimų, kuriuos matome magnetinio rezonanso išvadose yra netinkamos judesio kultūros pasekmė. Ir taip! Tai yra normali senėjimo dalis! Senstant degeneraciniai pakitimai yra NORMALU, tačiau jaučiamas skausmas ne. Ir tikrai ne visada magnetinio rezonanso išvadose paminėti baisūs žodžiai kaip tendinopatija, plyšimai, osteochondrozė reikalauja skalpelio įsikišimo. Gali atrodyti, kad prieštarauju sau, bet noriu pasakyti, kad kiekvienas atvejis yra individualus ir ne visada struktūra turėtų nuspręsti gydymo planą. Gi žmogus yra kur kas daugiau nei tik nuotrauka!

„Daugelis struktūrinių pakitimų, kuriuos matome magnetinio rezonanso išvadose yra  netinkamos judesio kultūros pasekmė.“ 

Peties skausmo gydymas

Jeigu peties skausmas atsirado palaipsniui. Nepatyrėte traumos. Tokiu atveju pradžioje turėtų būti taikomas apie 3 mėnesių konservatyvus gydymas ir tik tuo atveju, jei konservatyvus gydymas buvo neveiksmingas, reikėtų svarstyti apie operaciją. Aišku, yra atveju, kai iš pat pradžių operacinis gydymas yra indikuotinas.

Konservatyvaus gydymo pagrindą sudaro pratimų programa, kuri turėtų būti sudaroma atsižvelgiant į jūsų amžių, fizinį aktyvumo lygį, peties skausmą, tikslus, biomechaninius sutrikimus ir kt. Be to manualinė terapija, fizioterapija ar teipavimas gali paspartinti gijimą. O injekcijos į sąnarį leidžiamos tik tuo atveju, kai prieš tai išvardinti metodai nepadeda.

Konservatyvus gydymas

Gydant peties skausmą reikia atkreipti dėmesį į keturis pagrindinius regionus: krūtininę nugaros dalį, mentę, peties regioną ir kaklą. Mūsų kūnas yra visuma, todėl atskirti vieną kūno dalį nuo kitų būtų kiek neteisinga. Nebūtinai toje vietoje kur jaučiate skausmą yra problema. Kineziterapeutas atlikęs išsamų ištyrimą turėtų nustatyti, kurį regioną pirmiausia reikėtų žiūrėti ir parinkti tinkamus gydymo būdus spręsti jūsų problemai.

Peties reabilitacija

Konservatyvaus gydymo principai

Pagrindinis kineziterapijos tikslas yra atstatyti normalią peties sąnario funkciją. Procedūros metu dažniausiai yra atliekami raumenų stiprinimo, tempimo pratimai skirti atstatyti normalią krūtininės dalies, mentės, peties, kaklo biomechaniką. Tai nereiškia, kad kiekvienam regionui reikia atlikti pratimus. Kiekvienas esame skirtingas. Du žmonės jaučiantys peties skausmą toje pačioje vietoje, turintys tą pačią diagnozę ne visada turi gauti tokį patį gydymą. Skausmo atsiradimo priežastys dažniausiai būna skirtingos.

Sportuojantiems „metikams“

Sportininkui, kuris atlieka begalę metimų ir jaučia peties skausmą, svarbu suprasti, kad apatinė kūno dalis turi didelę įtaką išmetimo jėgai. Moksliniai tyrimai rodo, kad rankininkui atliekant metimą 51-55 proc. raumenų jėgos yra sugeneruojama iš kojų bei pilvo preso raumenų ir perduodama į ranką. Metimo judesys yra daugybės judesių visuma, kurioje dalyvauja ranka, nugara, dubuo, klubai, keliai ir pėdos. Ir taip.. kaip kartais neįtikėtinai skambėtų prie peties skausmo gali prisidėti silpni kojų raumenys. Todėl „metikams“  atsigaunantiems po peties traumos svarbu neignoruoti kitų kūno dalių, nes tai padidina pakartotinės traumos tikimybę.

Metimo metu dirba visi kūno raumenys

Reabilitacijos metu krūvis turėtų būti didinamas palaipsniui. Dažniausiai reabilitacija yra suskirstoma į kelis skirtingus etapus.

  1. skausmo mažinimas;
  2. judesių amplitudės pratimai;
  3. jėgos didinimo pratimai;
  4. stabilumo ir pliometriniai pratimai;
  5. pratimai specifiški sporto šakai.

Operacinis gydymas

Priklausomai nuo problemos, operacinis gydymas yra taikomas tada, kai konservatyvus gydymas buvo neveiksmingas. Šiais laikais dažniausiai peties operacijos yra atliekamos artroskopiniu būdu, atliekant kelis mažus pjūvius ir įvedant instrumentus į sąnarį. O po operacijos, kaip visada.. Reikalinga reabilitacija!

Apibendrinimas

  1. Peties skausmas yra trečias pagal dažnumą kaulų-raumenų sistemos sutrikimas. Kuris dažniau kankina moteris, 40-60 metų amžiaus.
  2. Dažniausiai nustatoma diagnozė yra peties sąnario ankštumas. Tačiau ši diagnozė yra nespecifinė ir į ją įeina daug skirtingų struktūrinių pažeidimų. Peties skausmo atveju svarbu atskirti, ar struktūriniai pakitimai yra patologiniai, ar normali senėjimo dalis.
  3. Daugelis peties skausmo atvejų iš pradžių turėtų būti gydomi konservatyviais gydymo būdais. Tik tada, kai konservatyvūs gydymo būdai yra neveiksmingi, reikėtų svarstyti apie operacinį gydymą.
« Literatūros sąrašas »

Dominykas Pakarklis

optimistas, fiziškai aktyvus žmogus, kineziterapeutas

Sek mus socialiniuose tinkluose