Kaklo skausmas

Modernios technologijos leidžia mums mėgautis patogiu gyvenimo būdu. Nors gebame įveikti didelius atstumus, tačiau judame vis mažiau. Iš vienos pusės tai skamba patraukliai – sutaupome daug laiko, suspėjame padaryti kur kas daugiau darbų, galime lengvai keliauti iš vienos vietos į kitą. Tačiau… patogus gyvenimo būdas turi ir tamsiąją pusę. Dalis jos – kaklo skausmas. Kaklo skausmą dažniausiai patiria žmonės, kurie darbe ilgą laiką būna pririšti prie kėdės ir negali pajudėti iš darbo vietos. Yra daugybė veiksnių ir ligų, lemiančių kaklo skausmą, kuris neretai sutrikdo normalų gyvenimo ritmą, kartais išgąsdina ar atima gyvenimo džiaugsmą.

Kaklo skausmas sėdint
Kaklo skausmas dažnai kankina daug sėdinčius žmones

Šiame straipsnyje, tau, mano mielas skaitytojau, noriu pateikti naudingos informacijos apie kaklo skausmą. Gal atrasi naudingos informacijos, tačiau kaip ir į kiekvieną perskaityta mintį internete, prašau, žiūrėk kritiškai.

Kaklo skausmas užima ketvirtą vietą tarp priežasčių, sutrikdančių kasdienį gyvenimą ir padarančių žmones nedarbingais, užleisdama į priekį tik tokius sveikatos sutrikimus kaip nugaros skausmas, depresija ir sąnarių ligos. Maždaug pusė visos žmonijos bent vieną kartą gyvenime patyrė kaklo skausmą, apkartinantį kasdienybę. Taip pat pastebėta, kad kartu su kaklo skausmu, žmonės dažnai skundžiasi galvos bei nugaros skausmu, sąnarių ligomis ir depresija.

„Kaklo skausmas užima ketvirtą vietą tarp priežasčių, sutrikdančių kasdienį gyvenimą ir padarančių žmones nedarbingais.“ 

Kaklo anatomija

Kaklas… kaip sunku būtų gyventi, jeigu mes neturėtume kaklo, ar ne? Kaklas išlaiko galvos svorį ir tuo pačiu leidžia mums pasukti galvą į visas puses. Kaklas taip pat yra ir stuburo tąsa.

Kaklą sudaro 7 slanksteliai, aplink kuriuos galime rasti 27 raumenis, o pastarieji leidžia sukioti galvą įvairiomis kryptis. Įvairios kaklo struktūros taip pat apsaugo kraujagysles, kurios aprūpina smegenis krauju ir nervus, išeinančius į rankas bei besileidžiančius žemyn stuburo kanalu.

Kaip jau minėta anksčiau, kakle yra 7 slanksteliai. O ką reiškia raidė C ir prie jos esantis skaičius? Visi stuburo slanksteliai suskirstyti į dalis – C, T, L, ir S. C – tai kaklinės stuburo dalies slanksteliai, o skaičius žymi slankstelio numerį, skaičiuojant iš viršaus žemyn. Nors slanksteliai yra 7, tačiau yra 8 kaklinių nervų poros (C1-C8), išeinančios iš kaklo.

Kaklo anatomija
Kaklo anatomija

Galite manęs paklausti, kodėl kalbu apie nervines šakneles? O gi todėl, kad… jeigu nervinė šaknelė yra užspaudžiama, ji gali sukelti skausmą plintantį į petį, ranką ar pirštus. Mediciniškai tai vadinami radikulopatija. Tačiau apie radikulopatiją šiek tiek vėliau, pradžioje noriu pakalbėti apie dermatomas.

Kas yra dermatomos?

Dermatoma yra odos dalis inervuojama atskirų nervinių šaknelių. Šios nervinės šaknelės išeina iš stuburo, nugaros smegenų ir keliauja į periferiją taip inervuodamos skirtingas odos vietas. Šiais nervais perduodami jutimai apie skausmą, spaudimą, temperatūros kaitą. Odos inervacija pagal dermatomas pavaizduota paveikslėlyje.

Virušinės galūnės dermatomos
Viršutinės galūnės dermatomos

Radikulopatija

Kaklo radikulopatija, tai tokia būklė, kurios metu yra spaudžiama kaklo nervinė šaknelė. Spaudimas gali būti dėl disko išvaržos, kaulinių osteofitų, stuburo kanalo stenozės ir kt. Simptomai gali būti įvairūs pradedant skausmu, jutimų ir refleksų sutrikimu, jėgos ir koordinacijos sumažėjimu, rankų tirpimu ar visų šių simptomų kombinacija. Simptomai gali būti kiekvienam žmogui skirtingi ir dažniausiai jaučiami vienoje kūno pusėje. Lentelėje pateikta informacija apie dažniausiai pasitaikančių šaknelių sutrikimus ir kurioje vietoje bei kokie simptomai gali pasireikšti.

Nervinė šaknelė Raumens silpnumas Skausmo vieta Jutimų sutrikimas Reflekso sutrikimas
C5
Žasto atitraukimas ir išorinė rotacija, dilbio lenkimas
Kaklas, petis, tarpumentis, išorinė rankos dalis
Šoninė peties ir rankos dalis
Dvigalvio žasto raumens
C6
Dilbio lenkimas, peties išorinė rotacija, atitraukimas ir pritraukimas, plaštakos supinacija ir pronacija bei riešo tiesimas
Kaklas, petis, tarpumentis, dilbio išorinė dalis, I ir II pirštai
Dilbio išorinė dalis, I ir II pirštai
Stipininio žasto raumens
C7
Dilbio ir pirštų tiesimas, pronacija
Apatinė kaklo dalis, petis, tarpumentis, nugarinė dilbio dalis, krūtinė, III pirštas
III pirštas, kartais pirmi keturi pirštai
Trigalvio žasto raumens
C8
Riešo ir pirštų atitraukimas, pritraukimas, tiesimas ir lenkimas
Apatinė kaklo dalis, vidinė dilbio dalis, plaštaka
Vidinė dilbio dalis, plaštaka, IV ir V pirštai

Tačiau noriu pabrėžti, kad skausmas gali plisti į ranką ir NEBŪTI radikolpatija. Skausmas taip pat gali plisti iš vidurinės kaklo dalies facetinių sąnarių, tarpslankstelinio disko ar aplinkui esančių raumenų, tačiau skausmas pasireiškia ne pagal anksčiau jau minėtas dermatomas. O iš pirmo ar antro slankstelio facetinių sąnarių, diskų ar aplinkui esančių raumenų skausmas gali plisti į pakaušį, akiduobių sritį, skruostus ir pan. Taip pat kaklo radikulopatijos svarbu nesumaišyti su periferinių nervų kompresija (vidurinio ir alkūninio nervo), krūtinės atvaros sindromu, peties ir petinio rezginio patologija, viršutinės galūnės skausmų, kraujotakos sutrikimais ar atspindžio skausmu iš vidaus organų (pavyzdžiui, širdies ar plaučių).

Kaklo skausmo klasifikacija

Yra daugybė būdų kaip mes galime apibūdinti kaklo skausmą pagal:

Trukmę – ūmus (<6 savaitės); poūmis (6 sav. – 3 mėnesiai); lėtinis (>3 mėnesiai).

Intensyvumą (kaip stipriai skauda) – dažnai yra naudojama skaičių skalė, skirta apibūdinti skausmui nuo 1 iki 10 balų, kur 1 yra vos jaučiamas skausmas, o 10 didžiausias įsivaizduojamas skausmas.

Tipą – mechaninis (gali būti dėl: raiščių, raumenų, sąnarių), neuropatinis (gali būti dėl: periferinių nervų pažeidimo atsiradusio dėl mechaninio ar cheminio nervinių šaknelių dirginimo), ar atspindžio skausmas (kaklo skausmas „atėjęs” iš kitos vietos, pavyzdžiui, organų).

Tačiau skausmo trukmė, turbūt labiausiai leidžia mums prognozuoti, kaip kaklo skausmą pavyks gydyti. Kuo trumpiau kankina skausmas, tuo lengviau yra pasveikti ir priešingai, kuo ilgiau kankina skausmas, tuo pasveikti yra sudėtingiau… tačiau įmanoma!

Kas dažniausiai patiria kaklo skausmą?

Didesnę tikimybę patirti kaklo skausmą turi moterys, 40-50 metų amžiaus, prieš tai turėjusios kaklo skausmo epizodų. Taip pat kaklo skausmo atsiradimui įtakos turi genetika, psichologinė būsena (depresija, nerimas, dramatizavimas, padidėjęs jautrumas), miego sutrikimai, rūkymas, sėslus gyvenimo būdas, nutukimas, galvos arba kaklo trauma. Taip pat žmonės dirbantys sėdimą darbą, dirbantys neergonomiškoje aplinkoje, dirbantys nemėgstamą darbą. Kad ir kaip tai keistai skambėtų, nemėgstamas darbas gali prisidėti prie kaklo skausmo!

Kaklo skausmas sėdint

Kaklo skausmo priežastys

Noriu pateikti pagrindinius anatominius sutrikimus, kurie gali sukelti kaklo skausmą, tačiau svarbu suprasti tai, kad yra žmonių, kurie turi išvardytus pakitimus, tačiau visiškai nejaučia skausmo!

Kaklo slankstelių degeneracija

Žmogui senstant tarpslankstelinių diskų aukštis mažėja dėl mažėjančio slankstelio aprūpinimo maistinėmis medžiagomis. Skaidulinis žiedas išplonėja, atsiranda smulkūs plyšimai, gali pradėti formuotis išvaržos. Tačiau tai dažniausiai būna normalus senėjimo procesas. 

Osteoartritas

Osteoartrito metu gali formuotis kaulinės ataugos. Kūnas tokiu būdu bando kompensuoti ir suteikti slanksteliui stabilumo. Kaulinės ataugos gali sumažinti angos spindį ir dirginti nervus, taip pat neretai atsiranda sustingimas, nusilpsta aplinkui esantys raumenys ir raiščiai.

Kaklo slankstelio disko išvarža

Kiekvieną tarpslankstelinį diską sudaro kietas skaidulinis žiedas ir minkštas viduje esantis branduolys. Jeigu skaidulinis žiedas plyšta, viduje esantis branduolys veržiasi pro skaidulinį žiedą ir gali pradėti spausti aplinkines struktūras, pavyzdžiui, nervines šakneles. Kita vertus, kaip ir anksčiau minėta tarpslankstelinių diskų degeneracija, taip ir disko išvaržos ne visada sukelia simptomus. Nemaža dalis žmonių turi disko išvaržą, tačiau nejaučia simptomų.

Disko išvarža

Kaklo slankstelio stenozė

Stenozė tai yra slankstelio anglos ar stuburo kanalo susiaurėjimas. Anga ar kanalas gali susiaurėti dėl išaugusios kaulinės ataugos ar disko išvaržos. Tpkiu atveju gali būti spaudžiamas nervas išeinantis pro slankstelio angą arba nugaros smegenys stuburo kanale.

Nugaros skausmas dėl stuburo kanalo stenozės
Stuburo kanalo stenozė

Spondilolistezė

Vienas ar daugiau kaklo slankstelių gali būti netaisyklingoje padėtyje ir dirginti aplinkui esančius nervus. 

Raumenų spazmas

Taip, kaklą gali skaudėti dėl įtemptų raumenų. Raumenys gali būti įtempti dėl įvairių priežasčių, bet viena iš dažniausių raumenų disbalansas, atsirandantis dėl monotoniškų veiklų. Taip pat raumenų spazmai linkę formuotis aplink tas vietas, kuriose yra osteoartritas, disko išvarža ir kt. kaip apsauginis mechanizmas.

Facetinių sąnarių sindromas

Facetiniai sąnariai yra išsidėstę abejose slankstelio pusėse ir slankstelio kūno nugariniame paviršiuje. Jie prisideda prie slankstelio stabilumo. Facetinių sąnarių sindromo metu atsiranda pakitimai šiuose sąnariuose, kurie gali sukelti skausmą.

Facetinis sąnarys esantis kakle
Facetinis sąnarys

Kaklo trauma

Viena iš dažniausių kaklo traumų, kuri gali sukelti ilgalaikį kaklo skausmą yra botago kirčio trauma. Botago kirčio trauma dažniausiai įvyksta, autoavarijų metu. Dažniausiai tai įvyksta, kai priekyje esantis automobilis staigiai sustoja, o iš paskos važiuojantis automobilis nebespėja sustoti ir trenkiasi į priekyje esančio automobilio galą. Tokiu būdų priekyje esančio automobilio vairuotojas patiria botago kirčio traumą. Smūgio metu vairuotojo galva yra staigiai atlošiama atgal, o po to staigiai juda pirmyn. Tokiu būdu yra pažeidžiami tarpslanksteliniai diskai, priekinis išilginis ir sprando raištis, facetiniai sąnariai, kurie jungia slankstelius. Taip pat dažnai yra traumuojami raumenys – galvos sukamasis, trapecinis, laiptiniai ir mentės keliamasis raumuo. Labai įdomu tai, jog moksliniai tyrimai rodo, kad nėra tiesioginio ryšio tarp skausmo ir pakitimų randamų tyrimų nuotraukose po šios traumos. Daugiau įtakos turi tai, kokia kaklo būklė buvo prieš avariją.

Botago kirčio trauma gali sukelti kaklo skausmą.
Botago kirčio trauma

Diagnozavimas

Pacientams, kuriems yra įtariama skoliozė, spondilolistezė ar slankstelio lūžis pakanka paprastos rentgeno nuotraukos ar kompiuterinės tomografijos tyrimo. Magnetinio rezonanso tyrimas skirtas diagnozuoti minkštųjų audinių problemas tokias kaip disko išvarža ar kt. Tačiau čia svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad dauguma rastų „problemų“ magnetinio rezonanso išrašuose turi ir sveiki žmonės. Net pas 60 proc. 40 metų amžiaus žmonių galime rasti vienokių ar kitokių struktūrinių pakitimų, tačiau šie žmonės nejaučia jokio skausmo! O tarp vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių net 80 proc. randami pakitimai.

Todėl, magnetinio rezonanso tyrimas turėtų būti naudojamas įtariant „raudonų vėliavėlių“ patologijas; taip pat kai kaklo skausmas kankina nuolatos ir neatrandate padėties, kuri palengvintų jūsų simptomus; kai konservatyvūs gydymo metodai buvo neveiksmingi arba yra ruošiamasi operacijai. Taigi kokias patologijas siekiama nustatyti atliekant MRT ar net kitus išsamesnius tyrimus ir kaip ar kokiomis sąlygomis šios patologijos pasireiškia?

Raudonos vėliavėlės gali byloti apie kaklo skausmą, kuris gali sukelti rimtų sveikatos problemų

Slankstelio lūžis – vyresnis amžius, kortikosteroidų injekcijos, trauma ir osteoporozė;

Kaklo arterijos patologijos – galvos svaigimas, dvejinimasis akyse, vėmimas, rankų silpnumas;

Mielopatija – jėgos sumažėjimas rankose;

Infekcija – karščiavimas, naktinis prakaitavimas, kiti rizikos veiksniai, kurie galėjo sukelti infekciją;

Vėžys – prieš tai buvęs vėžys, būklė negerėja per paskutines 4 savaites, nepaaiškinamas svorio kritimas, amžius >50, problemos su rijimu, galvos skausmas ir vėmimas;

Sisteminės ligos (ankilozinis spondilitas, uždegiminis artritas, reumatoidinis artritas ir kt.) – galvos skausmas, karščiavimas, odos bėrimas, niežtėjimas, deginantis skausmas.

Galvos judesiai gali išduoti kaklo skausmo priežastį!

Pagal tai kurie galvos judesiai ir kur išprovokuoja skausmą galime šiek tiek spręsti apie tai, kas sukelia skausmą. Tai ne visada pasiteisina 100 proc. (turbūt niekada nieko negalime teigti visu 100 proc.), bet suteikia nemažai naudingos informacijos. Pavyzdžiui, galvos pasukimas į dešinę pusę sukelia kaklo skausmą dešinėje pusėje, tokiu atveju daugiau galvojame apie facetinių sąnarių problemą ar radikulopatiją, o jeigu to paties judesio metu jaučiamas skausmas kairėje pusėje, tokiu atveju daugiau galvojame apie raumens sukeltą skausmą. Taip pat galvos tiesimo metu (galvos atlošimas atgal) atsirandantis rankos skausmas yra siejamas su stuburo kanalo stenoze, o rankos skausmas suintensyvėjęs galvos lenkimo metu (galvos lenkimas į priekį) siejamas su disko problemomis. O rytinis sustingimas, daugiau yra siejamas su osteoartritu. Tai tik keli pavyzdžiai, kaip gerai žinant anatomiją, biomechaniką galime pažinti žmogaus kūną.

Galvos judesiai gali išduoti kaklo skausmo priežastį
Galvos judesiai

Gydymas

Kaip ir gydant kitus kaulų-raumenų sistemos negalavimus, pagrindinę konservatyvaus gydymo dalį turėtų sudaryti fiziniai pratimai. Ne veltui ji vadinama kaulų-raumenų sistema. Kaip dar kitaip efektyviai galėtume ją paveikti? Prie fizinių pratimų tinka trakcija, manualinė terapija, fizioterapijos procedūros ar vaistai nuo skausmu ūmiu laikotarpiu. Tačiau svarbu neuždelsti! Kaip jau minėjau anksčiau, kuo greičiau pradedamas spręsti kaklo skausmas, tuo jį lengviau išgydyti. O jeigu konservatyvus gydymo būdai būna neveiksmingi tik tuomet svarstyti operacinį gydymą.

Kineziterapija

Kaklo skausmo metu rekomenduojama išlikti aktyviam ir atlikti pratimus, kurie padėtų spręsti problemą. Yra įvairių rekomendacijų, kiek kartų per savaitę turėtų būti atliekami pratimai, tačiau dažniausiai teigiama, kad 2-3 kartai per savaitę padeda išlaikyti gerą kaulų-raumenų sistemos būklę. Tačiau net ir 2-3 kartai per savaitę kai kuriems žmonėms pasirodo didelis iššūkis. Dažniausiai žmonės nurodo, kad tinkamam fiziniui aktyvumui jie paprasčiausiai neturi laiko. 

Tačiau… pratimai padeda tik tada, kai jie yra atliekami.

Kineziterapijos programos kaklo skausmo atveju dažniausiai būna nukreiptos į kaklo ir pečių juostos raumenų stiprinimo, tempimo ir judesių amplitudės didinimo pratimus, taip pat rekomenduojama atlikti aerobinius pratimus. Pratimų sudėtingumas turėtų būti didinamas palaipsniui, mažėjant skausmui ir gerėjant bendrai žmogaus savijautai.

Operacija

Operacinis gydymas turėtų būti svarstomas tuomet, kai neurologiniai simptomai staigiai progresuoja (jutimų ir refleksų sumažėjimas, plintantis skausmas į ranką), įtariama mielopatija (sumažėja raumenų jėga), lūžis, slankstelio nestabilumas ar raiščio trauma. Daugeliu atveju operacijos neprireikia, nes maždaug po 4-6 mėnesių konservatyvaus gydymo simptomai sumažėja.

Chirurginio gydymo tikslas dažniausiai būna sumažinti tarpslankstelinio disko išvaržos spaudimą tenkantį nugaros nervams. Dažniausiai atliekama diskektomija, kurios metu pašalinama disko išvarža spaudžianti nugaros nervus. Taip pat kartais pašalinto disko vietoje yra įdedamas implantas arba sujungiami du slanksteliai. Po slankstelių fiksacijos operacijos greta esančiuose slanksteliuose padidėja degeneracija maždaug 3-8 proc. per metus. Taip pat gali sumažėti tarpslankstelinių diskų aukštis ir atsirasti pseudoartrozė. O po disko pakeitimo operacijos šių komplikacijų yra mažiau.

Apibendrinimas

  1. Kaklo skausmas yra vienas iš dažniausių nusiskundimų dėl kurio žmonės tampa nedarbingi. Net 50 proc. žmonių bent vieną kartą gyvenime patiria kaklo skausmą.
  2. Kakle galime rasti 7 slankstelius, 8 nervinių šaknelių poras ir net 27 raumenis supančius kaklą.
  3. Radikulopatija, tai būklė kurios metu yra spaudžiama nervinė šaknelė. Simptomai gali būti įvairūs pradedant skausmu, jutimų ir refleksų sutrikimų, jėgos ir koordinacijos sumažėjimu, rankų tirpimu ar visų šių simptomų kombinacija. Simptomai gali būti kiekvienam žmogui skirtingi ir dažniausiai jaučiami vienoje kūno pusėje.
  4. Yra daugybė kaklo skausmo priežasčių, tačiau reikia suprasti, kad ne visi žmonės, kurie turi anatominių pakitimų jaučia skausmą.
  5. Kaklo skausmo pagrindinę gydymo dalį turėtų sudaryti fiziniai pratimai, kartu taikant ir kitas gydymo priemones – manualinę terapiją, fizioterapiją ir kt.
« Literatūros sąrašas »

Dominykas Pakarklis

optimistas, fiziškai aktyvus žmogus, kineziterapeutas

Sek mus socialiniuose tinkluose