3 patarimai sėdimą darbą dirbantiems žmonėms
Jeigu sėdėdamas jauti nugaros skausmą ir nežinai ką daryti. Noriu su tavimi pasidalinti trim paprastais patarimais, kurie pagerins tavo ir tavo stuburo sveikatą.
„Ofisuose dirbančius žmones kankina nugaros skausmas sėdint.”
Nuolatos keiskite sėdėjimo padėtį ir darykite pertraukėles
Pirmas teiginys, kuris šauna į galvą išgirdus žodžius: „sėdimas darbas ir laikysena“ – NĖRA teisingos sėdėjimo laikysenos. Daug kam jis gali atrodyti keistas ir ypač iš kineziterapeuto lūpų. Tačiau galiu pasakyti vieną svarbų dalyką… mūsų KŪNAI tiesiog „nemėgsta“ daug laiko praleisti vienoje padėtyje. Mūsų KŪNAI yra sutverti judėti. Nesakau, kad nereikia laikytis elementariausių ergonomikos principų. Monitorius jūsų akių lygyje yra puikus dalykas! Tačiau yra vienas BET. Jeigu jūs dirbsite sėdėdami tik viena – „taisyklinga“ sėdėsena, nedarysite poilsio pertraukų, galimai jūsų kūne išsivystys raumenų perkrovos, atsiras raumenų disbalansas, vėliau skausmas, kuris blaškys jūsų dėmesį bei trukdys dirbti. Ir vėl jus kankins nugaros skausmas sėdint!
Kaip tik rašant šį tekstą suskambėjo laikmatis, kurį esu nusistatęs santykiu 25/5 – 25 minutės darbo, 5 minutės poilsio… Per šias 5 minutes spėjau prasivaikščioti, atlikti kelis atsispaudimus ir pritūpimus bei pravėdinti mintis. Darbo ir pertraukos santykį galite nusistatyti pagal savo poreikius – 50/10 ar 55/5. Svarbu, kad neužsisėdėtumėte ilgiau nei 1 valandos nepasijudinę iš vietos. Jeigu nėra galimybės atlikti pertraukos, galite sėdėdami pramankštinti kaklą – pasukdami galvą į vieną pusę ir į kitą, taip pat prasirąžykite ir tikrai pajausite, kaip jūsų nugara jums padėkos. PIRMAS PATARIMAS – sėdėdami nuolatos keiskite sėdėjimo padėtį, darykite pertraukas, jeigu negalite to padaryti – prasirąžykite.
Užsiimkite mėgstama fizine veikla
Populiariausias patarimas, kurį galite išgirsti iš kineziterapeuto lūpų – užsiimkite fizine veikla/“sportu“. Galite tai daryti prieš, po darbo ar pietų pertraukos metu (tik atraskite šiek tiek laiko ir pavalgyti). Labai svarbu užsiimti mėgstama veikla, kuri tikrai jums patiktų. Kodėl sakau užsiimti mėgstama, o ne specifine veikla? O todėl, kad labai svarbu yra nuoseklumas – užsiimkite fizine veikla reguliariai. Tai gali būti vaikščiojimas, bėgimas, treniruotė sporto salėje, futbolas, plaukimas ar visų „mūsų“ lietuvių mėgiamas krepšinis. Žodžiu, tinka bet kokia fizinio aktyvumo forma.
Jeigu iki šiol to nedarote, tada svarbu į pasirinktą veiklą įsitraukti palaipsniui – neperlenkti lazdos, nes mūsų visų kūnai nemėgsta staigių fizinio krūvio pokyčių. Jeigu rytoj pradėsite bėgioti, nebėkite iš karto 10km. Pasirinkite atstumą pagal savo galimybęs. O gal pradžioje tiesiog užteks ilgiau pasivaikščioti. Viskas priklauso nuo jūsų fizinės būklės. ANTRAS PATARIMAS – užsiimkite mėgstama fizine veikla. Jeigu iki šiol to nedarote, tai darykite palaipsniui.
Neignoruokite skausmo
Ir vėl… nugaros skausmas sėdint. Jeigu jaučiate skausmą – NEIGNORUOKITE. Kuo ilgiau jums skauda, tuo sunkiau skausmo atsikratyti. Skausmas yra signalas, į kurį turime reaguoti. Jeigu mums iš viso nieko neskaudėtų, turbūt ilgai negyventume. Kiekvienas specialistas, ne išimtis ir aš, iš savo darbinės praktikos žino, jog žmogui kuriam skauda nugarą 5 metus ar ilgiau, supranta, kad taip paprastai šios problemos išspręsti nepavyks. Labai retais atvejais pavyksta skausmą sumažinti greitai, bet tai yra daugiau išimtis negu taisyklė. TREČIAS PATARIMAS – jeigu jaučiate nugaros, kaklo, galvos skausmą – neignoruokite problemos, o bandykite ją išspręsti. Pradžioje galite naudotis dviem pirmaisiais mano patarimais. Jeigu jaučiate, kad jūsų būklė negerėja, kreipkites į specialistą, kuris jums galėtų padėti. Ir dirbdami be skausmo pajausite, kad esate laimingesni, produktyvesni, geriau sutariate su aplinkiniais ir tiek daug nesinervinate.
„Ir vėl… nugaros skausmas sėdint. Jeigu jaučiate skausmą – NEIGNORUOKITE. Kuo iligau jums skauda, tuo sunkiau skausmo atsikratyti.”
Tikiuosi suprantamai pateikiau savo tris patarimus sėdimą darbą dirbantiems žmonėms. Galvoju, kad tai yra naudinga informacija, todėl dalinuosi su jumis. Geriausiai kovoti su liga ne ją gydant, o jos išvengiant. Jeigu bent vieną skaitytoją priversiu darbo metu prasijudinti – tai bus mano laimėjimas. Tikiuosi, skaitytojau, tau pavyks atsikratyti nugaros skausmo. Sėkmės!
Dominykas Pakarklis
optimistas, fiziškai aktyvus žmogus, kineziterapeutas