Priekinis kelio skausmas

Priekinis kelio skausmas jaučiamas aplink girnelę arba už jos. Skausmo pobūdis dažniausiai būna bukas arba geliantis. Ši būklė gali varginti, sumažinti fizinį aktyvumą bei pabloginti gyvenimo kokybę. Ypač jeigu skausmas yra ignoruojamas. Negydant šios būklės skausmas gali užsitęsti, o kai kuriais atvejais gali trukti ilgiau nei 20 metų.  

„Negydant šios būklės skausmas gali užsitęsti, o kai kuriais atvejais gali trukti ilgiau nei 20 metų.“ 

Paplitimas

Priekinis kelio skausmas yra gana dažna kaulų-raumenų sistemos problema. 

  • Net 11-17 proc. vizitų pas gydytojus būna dėl priekinio kelio skausmo.
  • Net 25 proc. fiziškai aktyvių žmonių nustoja sportuoti dėl priekinio kelio skausmo. (Petersen, 2017)

Mokslininkai ištyrė 810 krepšininkų ir nustatė, kad 25 proc. jaučia priekinį kelio skausmą. Taip pat nustatė, kad moterys (26 proc.) jaučia priekinį kelio skausmą dažniau nei vyrai (18 proc.).

Priekinis kelio skausmas
Priekinis kelio skausmas

Simptomai

Priekinis kelio skausmas yra siejamas su veiklomis, kurių metu padidėja apkrova šlaunikaulio-girnelės sąnariui. Taip pat kartu su skausmu gali būti girdimas traškėjimas bei nedidelio ar vidutinio stiprumo sąnario patinimas. Dažniausiai simptomai jaučiami: 

  • Lipant laiptais aukštyn ar žemyn;
  • Šokinėjant;
  • Bėgant;
  • Pritūpiant.
Priekinis kelio skausmas lipant laiptais ar bėgant.
Priekinis kelio skausmas dažnai vargina fiziškai aktyvius žmones

Tipai

Priekinis kelio skausmas su anatominiais pakitimais.

Priekinis kelio skausmas gali varginti žmones, kurie turi anatominių pakitimų kelio sąnaryje. Dažniausiai būna girnelės-šlaunikaulio sąnario osteoartritas, girnelės raiščio ir keturgalvio raumens sausgyslės tendinopatija ar tendinozė ar kt. Taip pat neretai būna girnelės nestabilumas. Verta paminėti, kad anatominius pakitimus turi vyresnio amžiaus žmonės.

Priekinis kelio skausmas be anatominių pakitimų.

Dažniausiai priekinę kelio dalį skauda, kai nėra JOKIŲ ANATOMINIŲ PAKITIMŲ. Paprastai tariant, esant priekiniam kelio skausmui, atlikę rentgeno ar magnetinio rezonanso tyrimą, jokių įprastų anatominių pakitimų nepamatysime, sąnario struktūros bus sveikos. Dažniausiai jauno amžiaus fiziškai aktyvus žmonės ar sportininkai (jeigu nebuvo traumos) neturi anatominių pakitimų. Tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės jaučiantys priekinį kelio skausmą turi padidėjusi riziką ateityje jų turėti. Todėl svarbu pasirinkti tinkamą gydymo būdą esant priekiniam kelio skausmui. Skirtingi gydymo planai turėtų būti sudaromi turintiems ir neturintiems anatominių pokyčių, nes tai yra du skirtingi ligos atvejai.

Priežastys

  • Kitos traumos išraiška. Pavyzdžiui, priekinis kelio skausmas gali kankinti žmones po priekininio kryžminio raiščio rekonstrukcijos operacijas, ypač tais atvejais, kai transplantas yra imamas iš girnelės raiščio.
  • Raumenų disbalansas. Esant raumenų disbalansui sutrinka apatinės galūnės biomechanika. Dažniausiai stebimas raumenų disbalansas tarp šlaunies vidinės ir išorinės dalies raumenų, vidinės ir išorinės keturgalvio raumens dalies.
  • Silpnas keturgalvis šlaunies raumuo.
  • Įtempti blauzdos, priekinės ir nugarinės šlaunies raumenys. 
  • Netaisyklinga girnelės padėtis ir judėjimas šlaunikaulio vagoje. Dažniausiai girnelė būna pasislinkusi ar pasvirusi į šoną. Pasislinkusi į šoną girnelė padidina riziką išsivystyti osteoartritui, o girnelės pasvirimas yra siejamas su didesniu skausmu.
  • Plokščiapadystė, netaisyklingas pėdos statymas ar sumažėjusi pėdos tiesimo amplitudė.
  • Psichologinė būklė, stresas, problemos „perdėjimas“, baimė ar blogi įsitikinimai. 
Priekinio kelio skausmo priežastys.
Priekinio kelio skausmo priežastys: netaisyklinga girnelės padėtis ir sutrikusi apatinės galūnės biomechanika

Gydymas

  • Pagrindinis gydymo būdas yra pratimai. Moksliniai tyrimai įrodo, kad  tinkamai parinkti pratimai sumažina skausmą ir pagerina funkciją.
  • Pratimai atliekami šlaunies, klubo, čiurnos ir liemens raumenims yra kur kas efektyvesni nei pratimai atliekami tik šlaunies raumenims.
  • Kartu su pratimais yra efektyvu naudoti manualinę terapiją, girnelės teipavimą ar pėdos skliautą palaikančius įtvarus.
  • Tačiau pėdos skliautą palaikantys įtvarai turėtų būti naudojami tik ūmiu skausmo laikotarpiu.
  • Kelio, girnelės ir juosmens mobilizacijos turėtų būti atliekamos tik kartu su pratimais. 

„Pagrindinis gydymo būdas yra pratimai. Moksliniai tyrimai įrodo, kad tinkamai parinkti pratimai sumažina skausmą ir pagerina funkciją.“ 

Priekinis kelio skausmas retai kada yra gydomas chirurginiu būdu, dažniau yra pasirenkami konservatyvūs gydymo būdai. Tačiau kiekvienas žmogus turėtų būti gydomas individualiai, atsižvelgiant į žmogaus amžių, fizines ypatybes, traumų istoriją ir tikslus. Ne visiems žmonės reikia visų gydymo būdų, nes kiekvienas esame skirtingas. Esant tai pačiai diagnozei, priežastys gali būti visiškai skirtingos.

« Literatūros sąrašas »

Dominykas Pakarklis

optimistas, fiziškai aktyvus žmogus, kineziterapeutas

Sek mus socialiniuose tinkluose